Porównanie nart Atomic Redster S9 2017/2018 i Atomic Redster Doubledeck 3.0 SL 2016/2017

Co nowego pojawiło się w slalomce Atomic S9? Jak działa technologia Servotec ? Co się zmieniło i czym różnią się te narty od D2 3.0 SL?


Poniżej prezentujemy odpowiedzi oraz wiele więcej informacji

Już kilka miesięcy minęło od światowej premiery kolekcji Atomic 2018. Cała linia Redster została zmieniona a największe zainteresowanie budzi nowa slalomka S9. Czym się różni ta narta od swojego poprzednika Atomic Redster Doubledeck 3.0 SL 2017 – dowiesz się z artykułu poniżej.

 


 

Po tym jak Team Atomic na czele z Marcelem Hirscher-em oraz Mikaela Shiffrin na nowych nartach Atomic zdobyli wszystko co było do zdobycia w Narciarskim Pucharze Świata chyba nikt nie ma wątpliwości że to świetne narty.

Sam mistrz Marcel brał bardzo aktywny udział w tworzeniu nart z nowej kolekcji, a jego wskazówki i sugestie co do konstrukcji najnowszych nart Redster wprowadzane były skwapliwie przez konstruktorów fabryki Atomic w Altenmark. Najlepsze narty z kolekcji Redster – czyli S9 ,G9 i X9 testowane były przez Marcela i innych zawodników teamu Atomic tuż przed bramami fabryki, która znajduje się w sercu austriackich Alp.

Po tym jak na nowych nartach Atomic – zawodnicy z Altenmark zostali alpejskim zespołem nr.1 na świecie w generalnej klasyfikacji FIS 2017 – kolekcja Atomic 2018 trafi do sklepów i będzie dostępna dla wszystkich narciarzy.

Jakie są różnice w budowie tych nart?

Największa zmiana jaka rzuca się od razu w oczy to zastąpienie technologii Doubledeck przez Servotec. Sama nazwa tej technologii wywodzi się z języka niemieckiego i zapożyczona została z motoryzacji. Servotec to inaczej Servolenkung co dosłownym tłumaczeniu oznacza „wspomaganie kierownicy”.

Każdy kto ma prawo jazdy wie jak ważny to motoryzacyjny wynalazek a każdy kto będzie miał możliwość przetestowania Servotec-a na trasie narciarskiej przekona się jak rewelacyjnie działa to udogodnienie. Narty z Servotec prowadzą się na trasie bardziej stabilnie , płynnie wybierając wszelkie nierówności terenowe. Narty z servotec jak bolid F1 na pełnym gazie „kleją się do trasy” i nawet na ciasnych łukach idealnie utrzymują swój tor jazdy. Dodatkowo nowe narty z Servotec sprawiają wrażenie sztywniejszych i bardziej dynamicznych przy wyjściu z łuku kiedy dają potężne wybicie.


Sam rdzeń, bardzo lekki i twardy, który jest wykonany z najlepszej jakości drewna topolii w nowych nartach S9, G9 i X9 pozostał w technologii Power Woodcore. Identycznie jak w poprzednim modelu D2 3.0 SL do usztywnienia nart Redster S9 użyto 2 tytanowych płyt, której na całej długości nart otaczają drewniany rdzeń z góry i z dołu. Zmianie uległa grubość samych nart, szczególnie widoczne jest to w przedniej ich części oraz na dziobie gdzie różnica w grubości nart wynosi aż 2 mm co stanowi aż 20% w porównaniu do zeszłorocznego modelu. Zresztą na całej długość nowe narty S9 sa znacząco grubsze niż d2 3.0 SL co spowodowało również ich większą twardość. Mimo, że narty stały się grubsze, zmiany w obrebie geometrii, Doubledecka zamienionego na Servotec i samej płyty spowodowały, że ich waga spadła dość znacząco. Każda z nart waży obecnie (przy długości 165cm) o ponad pół kilograma mniej.

Tak wygląda zestawienie grubości nart na poszczególnych wysokościach

W sezonie 2018 konstruktorzy z Altenmark zdecydowali się również aby zrezygnować całkowicie w nartach sportowych z rockera, który w poprzednim modelu i tak wynosił tylko 5%. To mają być narty dla tych, którzy nie potrzebują „taryfy ulgowej” i zbędnych udogodnień – i takie właśnie są.

Konstrukcja Tapared Sidewall, czyli częściowy Sidewall jaki był zastosowany w nartach D2 3.0 Sl został zastąpiony obecnie pełnym Sidewall-em na całej długości bocznej krawędzi nart.

Również struktura ślizgu w najnowszych slalomkach Atomica została zmieniona ze skośne na symetryczną jodłę. Ma to poprawić jeszcze bardziej właściwości jezdne oraz lepsze trzymanie smaru.

Jeśli chodzi o geometrie nowych nart to jest ona obecnie całkowicie inna. Zmienił się promień skrętu i w najnowszych nartach przy długości 165cm wynosi on obecnie 12,4m podczas gdy w zeszłorocznych było to tylko 11 metrów. Również szerokości dziobów, piętki i pod butem w nowych nartach zmieniły się znacznie. Narty są węższe w przedniej i tylnej części o około 7mm, również pod butem nowe narty zostały zwężone o 1mm i obecnie ich talia to tylko 68mm

Sam wygląd to jak wiadomo rzecz gustu ale wszyscy którzy widzieli nowe S9 bardzo mocno podkreślają ich wygląd. Strażacka, ognista czerwień powoduje że narty te wyglądają bardzo nowocześnie i agresywnie a szczególnie pięknie prezentują się na białym śniegu. Konstruktorzy Atomic zmienili również samą strukturę laminatu zewnętrznego, używając tworzywo, którego zadaniem ma być lepsza ochrona nart przed klejącym się i przymarzającym śniegiem. Jak wiadomo taki przyklejony czy przymarznięty śnieg potrafi znacząco zmienić wagę nart co nie jest zjawiskiem korzystnym Więc również tą zmianę należy zaliczyć na duży PLUS dla nowych nart Redster S9.

Kolejna zmiana w nowych slalomkach Redster S9 dotyczy zastosowanej płyty pod wiązania która jest znacząco niższa (9mm) ale też i węższa (3mm). Fajną opcja jaka pojawia się w nowych nartach jest możliwość zamówienia ich z dwoma modelami wiązań. Atomic X12 TL (AASS01310 X 12 TL) – identyczne jak w poprzednim sezonie oraz całkowicie nowe – X 14TL RS (AASS01480 X 14 TL RS), które są mocniejsze (skala do 14 DIN) i oferowane jako opcja dla bardziej agresywnych i/lub cięższych narciarzy.

Reasumując:

Po kilku ładnych sezonach dominacji nart slalomowych z technologią Doubledeck, gdzie zmiany między poszczególnymi rocznikami tych nart były dość symboliczne doczekaliśmy się całkowicie nowej konstrukcji Redster S9. Poza slalomowym przeznaczeniem narty te od swoich poprzedników różnią się praktycznie wszystkim.

Zmiany obejmują zarówno geometrię nart (promień i szerokości), budowę (pełny Sidewall, nowy laminat i ślizg), grubość i sztywność nart, wysokość płyty i wagę nart, brak rockera. Zmian jest bardzo wiele ale sukcesy teamu Atomic pokazują, że nie należy się bać nowego.

Czas na zmiany i na nowe Redster S9 !!!

 

 

 

Related News

Leave Your Comment